Funkcjonowanie współczesnych organizacji w ramach gospodarki opartej na wiedzy oraz globalizującego się świata w kontekście społecznym i ekonomicznym jest związane z koniecznością kształtowania wysokich umiejętności adaptacyjnych i gotowości do uczenia się.
Można to odnosić zarówno do kompetencji członków organizacji, czyli jej pracowników, jak i samej organizacji pod kątem jej struktur, strategii, założeń, filozofii działania oraz systemów komunikacyjnych.
Nasuwa się więc wniosek, że niezwykle istotnym atutem kandydata do pracy lub już zatrudnionego pracownika są kompetencje społeczne, dzięki którym w środowisku pracy sprawnie tworzone są sieci kontaktów międzyludzkich, wzajemnej pomocy, wymiany informacji i doświadczeń. Piąty obszar zmian odnosi się do ewo- lucji lojalności pracowników, która w tradycyjnym przedsiębiorstwie mierzona była stopniem ich oddania dla pracodawcy.
Natomiast w nowoczesnych instytucjach można zauważyć zwiększoną identyfikację pracowników ze świadczoną przez nich pracą oraz zespołami zadaniowymi, w ramach których działają.
Pracownicy wykazujący się nowym typem lojalności dbają o wysoką jakość swojej pracy, gdyż to właśnie ona jest źródłem ich samorealizacji i poczucia wartości, a nie zatrudnienie w konkretnej firmie.
Ostatnim, szóstym, obszarem przemian jest nowe zdefiniowanie wartości zawodowej, co oznacza, że zmniejsza się znaczenie kapitału przedsiębiorstwa na rzecz kapitału reputacji.
Tradycyjna kariera zawodowa pracownika była związana ze wspinaniem się po kolejnych szczeblach stanowisk oraz rozwojem zawodowym, a budowana była przy wsparciu „kapitału organizacji”, który pozwalał na awanse w obrębie firmy.
Aktualnie kształtowanie kariery zawodowej nosi znamiona silnego indywidualizmu, a pracow- nicy polegają przede wszystkim na własnym potencjale oraz skupiają się na takich wartościach zawodowych, umiejętnościach i reputacji, które będą mogli wykorzystać w wielu miejscach pracy.
Siła wpływu na pracowników w firmie chcącej efektywnie działać na rynku musi ewoluować w kierunku partnerstwa, współdziałania i pobudzania kreatywności, gdyż wszystkie inne zasoby są w takim samym stopniu dostępne każdej z organizacji.