Czy w CV musi być zdjęcie?
CV ze zdjęciem czy bez? Tak naprawdę to nie powinno mieć dużego znaczenia. To, jak wyglądasz, nie determinuje tego, czy będziesz dobrym pracownikiem. A jednak zdjęcie w CV spędza sen z powiek wielu osobom starającym się o pracę.
Badanie eyetrackingowe przeprowadzone przez Pracuj.pl pokazuje, że na analizę zamieszczonych w CV zdjęć rekruterzy poświęcają zaledwie 3% całego czasu. Dużo ważniejsze są dla nich:
- doświadczenia kandydata(58% czasu poświęconego na analizę CV),
- wykształcenie (9% czasu),
- umiejętności (5% czasu).
Jak to więc jest? Czy w CV powinno być zdjęcie? Odpowiedź brzmi: nie. Umieszczanie zdjęcia w CV nie jest wymogiem. CV i zdjęcie stanowią jednak ważne połączenie, jeśli zależy Ci na dodaniu swojemu życiorysowi bardziej osobistego rysu.
Tak naprawdę to Ty musisz sobie odpowiedzieć na pytanie, czy wyślesz CV ze zdjęciem, czy bez niego. Decyzja należy do Ciebie! Masz taką możliwość, ale wcale nie musisz z niej korzystać, jeśli z jakiegoś powodu jest to dla Ciebie niekomfortowe.
Przeczytaj także: Jakie umiejętności miękkie umieścić w CV?
Osoby biorące udział w procesie rekrutacji bardzo często wychodzą z mylnego założenia, że CV bez zdjęcia zostanie negatywnie ocenione przez rekrutera, co w efekcie zmniejszy ich szanse na zakwalifikowanie się do kolejnego etapu rozmów – przyznaje Konstancja Zyzik, Recruitment Coordinator z Grupy Pracuj. – Dla mnie CV to kompletny dokument, który bardzo dobrze pokazuje kompetencje i profesjonalizm. Świadomy biznesowo kandydat nie powinien dołączać do swojego życiorysu zdjęcia z wakacji, wesela czy imprezy ze znajomymi.
Dlaczego warto zamieścić zdjęcie w CV?
Zdjęcie w CV nie jest konieczne, chyba że pracodawca stawia takie wymaganie w ogłoszeniu rekrutacyjnym. W praktyce jednak zawiera je większość życiorysów. Dobra fotografia przykuje uwagę rekrutera i pomoże Ci otrzymać zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną.
Dzięki dobremu zdjęciu w CV:
- wyróżnisz się na tle innych kandydatów i zostaniesz zapamiętany,
- wzbogacisz swoje CV, które stanie się bardziej atrakcyjne wizualnie,
- pokażesz, że jesteś zmotywowany i zaangażowany w proces rekrutacji.
Wiedz jednak, że przepisy Kodeksu pracy zabraniają dyskryminowania kandydatów ze względu na urodę, wiek, płeć, pochodzenie etniczne itd. Obowiązkiem rekrutera jest ocenienie Twojego CV na podstawie kwalifikacji i umiejętności. Zdjęcie w CV jest dodatkiem, który przyczynia się do tego, że Twoja aplikacja staje się niepowtarzalna, a dzięki temu rozpoznawalna. Element graficzny sprawia, że dokument wygląda profesjonalnie i estetycznie.
Fotografia pomaga rekruterowi lepiej zapamiętać kandydata po spotkaniu, utożsamić daną osobę z określonym doświadczeniem czy karierą zawodową. To, co ma największe znaczenie, to właśnie dorobek zawodowy kandydata i jego dostosowanie do potrzeb i oczekiwań przyszłego pracodawcy.
Jak powinno wyglądać zdjęcie do CV?
Dobre zdjęcie do CV to nie jest tylko jakieś zdjęcie. Zrobienie go wymaga od Ciebie zaangażowania i przemyślenia koncepcji. Jeśli nie wykonujesz fotografii samodzielnie, musisz poświęcić czas i środki na skorzystanie z usług fotografa. Warto bowiem postarać się o profesjonalne zdjęcie na potrzeby rekrutacji, aby stworzyć profesjonalny wizerunek. Zdjęcie jest Twoją wizytówką i istotnym elementem budującym pozytywne pierwsze wrażenie.
Seamlessly orchestrate process-centric best practices with end-to-end catalysts for change. Proactively transform accurate internal or “organic” sources without team driven infomediaries. Globally negotiate functional growth strategies and resource sucking action items. Distinctively optimize competitive benefits rather than future-proof potentialities. Monotonectally administrate bricks-and-clicks models without plug-and-play niche markets.
Credibly parallel task bleeding-edge processe via multidisciplinary mindshare. Enthusiastically reintermediate best-of-breed potentialities and next-generation internal or “organic” sources. Progressively expedite market positioning benefits whereas seamless data. Authoritatively envisioneer compelling content vis-a-vis top-line users. Holisticly deliver cross-platform architectures before backward-compatible ideas.
Conveniently pursue e-business platforms through viral results. Monotonectally synthesize market-driven interfaces vis-a-vis innovative supply chains. Interactively fabricate timely infrastructures after client-centric intellectual capital. Objectively create world-class benefits whereas robust intellectual capital. Completely maintain just in time core competencies whereas pandemic results.
Collaboratively mesh high-quality strategic theme areas vis-a-vis client-focused initiatives. Uniquely.